XXVI BIEG ZBĄSKICH, VII PÓŁMARATON

Kolejna edycja Biegu Zbąskich za nami. Wczorajsze święto biegania w Zbąszyniu było wyjątkowe i rekordowe. Bieg ukończyło 703 osób. Dla porównania ubiegłoroczny, jubileuszowy bieg ukończyło 513 zawodników. W tym roku na starcie stanęła także imponująca liczba mieszkańców naszej gminy, blisko pięćdziesięciu biegaczy postanowiło zmierzyć się z trasą wokół Jeziora Błędno.

 

 


Bieg Zbąskich zaliczany jest do cyklu „Grand Prix Wielkopolski w Półmaratonie 2013” oraz „Grand Prix Powiatu Nowotomyskiego”.

 

 


Przygotowania trwały wiele miesięcy, uczestniczyło w nich wiele instytucji i osób prywatnych, od organizacji, stowarzyszeń, szkół, klubów sportowych, służb mundurowych, zakładów, poprzez zespoły muzyczne, artystyczne na wolontariuszach kończąc. Bez ich pomocy i zaangażowania nie udałoby się przygotować i przeprowadzić imprezy, która niezmiennie uzyskuje wysokie oceny uczestników. Swoją pracą staramy się sprostać ich oczekiwaniom i zapewnić przyjęcie, które zapewni sprawny przebieg imprezy.

 

 

 


Wzorem roku ubiegłego start i meta miała miejsce przy hali „Zbąszynianka”. Tutaj witała biegaczy muzyka i kolorowe banery. Od godzin porannych uruchomione było biuro zawodów, obsługiwane przez Klub Biegacza TKKF „Łabędź”, przygotowane profesjonalnie do powitania i sprawnej weryfikacji biegaczy. Działało przedszkole, obsługiwane przez Przedszkole „Lipowy Zakątek”, w którym rodzice mogli zostawić swoje pociechy na czas biegu. Pierwszą z nowości była rozgrzewka dla zawodników przeprowadzona przez Marlenę Ratajczak przed startem biegu, która zgromadziła wielu chętnych. Krótko przed południem Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński w krótkich słowach powitał zebranych i dokonał oficjalnego otwarcia imprezy. Punktualnie o godzinie 12.00 nastąpił start XXVI Biegu Zbąskich. Biegacze wyruszyli na trasę półmaratonu, aby, zmagając się z kolejnymi kilometrami oraz własnym zmęczeniem, otrzymać w nagrodę gorący doping licznie zgromadzonych na trasie kibiców. Na trasie biegu przygotowane były także tradycyjnie punkty odżywcze pozwalające na regenerację. Biegaczom towarzyszył głośny doping zgromadzonej we wszystkich miejscowościach publiczności.

 

 

 

 


Po przybyciu na metę każdy biegacz za swój wysiłek, poza głośnymi oklaskami, otrzymał pamiątkowy medal, a każda kobieta dodatkowo czerwoną różę. Na wszystkich czekał ciepły posiłek, ciasto i kawa przygotowane przez koła gospodyń wiejskich ze Stefanowa, Przyprostyni, Perzyn, Nądni i Nowej Wsi oraz Stowarzyszenia WAMO, Koło Emerytów         i Rencistów, a także Zespół Zbąszyńskich Seniorów.

 

 

 

 

Nowości była możliwość skorzystania z masażu sportowego, którą skrzętnie wykorzystywali biegacze. Punkt masażu zorganizowali fizjoterapeuci-wolontariusze. Poza głównym biegiem rozegrano 12 biegów młodzieżowych, od dzieci niepełnosprawnych i przedszkolaków do gimnazjalistów. W sumie we wszystkich biegach wystartowało łącznie ponad 300 uczestników. Najlepsi byli dekorowani nagrodami ufundowanymi przez Justynę Rogowską Przedsiębiorcę Amway oraz firmę Amway. Po zakończeniu biegów odbył się konkurs z nagrodami dla uczestników biegów młodzieżowych.

 

 

 


Ceremonia wręczania nagród najlepszym biegaczom w poszczególnych kategoriach wiekowych miała miejsce na scenie głównej. Uczestniczyli w niej zaproszeni goście: Burmistrz Zbąszynia Tomasz Kurasiński, Sekretarz Marek Nyćkowiak, Moniak Perz Kierownik Wydziału Edukacji i Promocji Starostwa Powiatowego w Nowym Tomyślu, dyrektorzy szkół, prezesi klubów sportowych oraz radni Rady Miejskiej w Zbąszyniu. Dokonywali dekoracji najlepszych zawodników wręczając medale, dyplomy oraz puchary w kategorii open. Miłym akcentem była dodatkowa nagroda ufundowana i wręczona przez członków Klubu Biegacza TKKF „Łabędź” dla najstarszego uczestnika, Pana Michała Szkudlarka, który otrzymał pamiątkową koszulkę oraz gromkie „Sto lat” odśpiewane przez wszystkich zgromadzonych.

 

 


Organizatorzy raz jeszcze dziękują wszystkim, którzy mieli swój wkład i udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu XXVI Biegu Zbąskich. Wspólnie udało się stworzyć imprezę dla szerokiego grona biegaczy, którzy doceniają wysiłek i zapowiadają swój powrót w 2014 roku.

 

 


Na koniec garść opinii, które stanowią dla nas największą nagrodę, dziękujemy!


Dragon74: „Maksymalna ilość punktów! Medal należy się organizatorom i kibicom, dziękuję, będę wspaniale wspominać swój pierwszy półmaraton!”

Andrzej S: „Zasłużona dyszka, nr jeden wśród półmaratonów, wspaniali kibice, super organizacja, dobrze że koszulka bawełniana, bo ile można dostawać technicznych ;) , w przyszłym roku znowu przybędem :)”

lszalkowski: „Impreza perfekcyjna. Organizacja super, trasa fantastyczna, pani instruktorka na rozgrzewce niesamowita. Szkoda że nie mogłem powtórzyć tych ćwiczeń, bo moja koordynacja ruchowa nie pozwalała na to... ale rozgrzany byłem idealnie.”

Darianita: „Rozkręciła się karuzela biegowa w Zbąszyniu.
Jak zwykle dopisali kibice, rozgrzewka Marleny rozgrzała nie tylko mięśnie :-) , placki smaczne , masaże po biegu ukoiły bolące łydki, i ta niepowtarzalna atmosfera...”

 

Oświadczenie firmy STUDIO s.c.

 

(tekst: ZCSTiR, zdjęcia: Zuzia Marzol, Daria Dudek)